grzaniec w słoiku

Grzaniec w słoiku

Słoiki spożywcze w domach pełnią wiele funkcji. Zazwyczaj przechowujemy w nich przetwory, ale zdarza się, że są też świetnymi pojemnikami na mąkę czy sól, a nawet drobne przedmioty takie jak śrubki. Ostatniego lata słoiki stały się hitem w restauracjach i knajpkach jako… szklanki do napojów. Trend przyjął się na dobre i w zimie w wielu miejscach można było kupić różnego rodzaju grzańce podane w ten sposób.

Grzaniec, czyli co?

W Polsce pod hasłem „grzaniec” mogą kryć się różne rzeczy. Zazwyczaj jest to mocno podgrzane wino, jednak w wielu knajpkach może to być też podgrzane piwo, zazwyczaj z jakimiś dodatkiem. W najprostszej wersji jest to sok malinowy lub imbirowy, w bardziej eleganckiej – kompozycja przypraw korzennych, które nadają napojowi posmak… piernika. Wino lub piwo powinno być mocno podgrzane, jednak absolutnie nie wolno ich zagotować. Grzaniec ma zadanie rozgrzać osobę, która go pije, w chłodne, zimowe dni. Dlatego też najczęściej można go kupić na świątecznych jarmarkach pod gołym niebem, lub przy stokach narciarskich i lodowiskach. Ważna rzecz, o której należy pamiętać to fakt, że przeważnie jest to napój alkoholowy. Nie powinni więc pić go kierowcy ani osoby, które mają zamiar chwilę po spożyciu jeździć na nartach czy desce.

W słoiku, czyli trendy!

Grzańce coraz częściej podawane są w słoikach. Po pierwsze dlatego, że drinki w słoikach robiły się naprawdę modne. Dlaczego więc popularny grzaniec miałby zostać w „zwykłym” kuflu? Drugi powód to fakt, że słoiki zrobione są z naprawdę grubego szkła. Dzięki niemu napój długo utrzymuje swoją wysoką temperaturę. Z punktu widzenia knajpki, grube szkło jest również bardziej wytrzymałe niż zwykłe szklanki, dlatego też słoiki mniej się tłuką i rzadziej trzeba je wymieniać na nowe. W niektórych miejscach grzańca podaje się jednak w zwykłych papierowych kubeczkach. Dlaczego? Ponieważ w miejscach, gdzie jest duży ruch (np. jarmarki świąteczne), klienci oddający szklane naczynie jeszcze bardziej spowolnialiby by obsługę. Papierowy kubeczek można po prostu wyrzuć do kosza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *