przetwory w słoikach

Ozdoba kuchni. Przetwory w słoikach

Urządzanie kuchni to temat rzeka. Ile osób by o to zapytać, każda będzie miała swoją opinię o tym, czy wspaniała kuchnia to ta urządzona minimalistycznie i nowocześnie, czy raczej tradycyjna, pełna przypraw, wieńców czosnku i przetworów. Jeśli chodzi o te ostatnie, aby były ozdobą kuchni, należy je odpowiednio przygotować i wyeksponować. O czym warto pamiętać jeśli chcemy, by nasze przetwory grały pierwsze skrzypce na półkach i przyciągały wzrok?

Jemy oczami

Zawsze należy pamiętać o tym, że jemy także oczami. Dlatego już dobierając warzywa czy owoce do przetworów starajmy się wybierać okazy ładne i bez skaz, a przynajmniej stwórzmy kilka słoiczków „pokazowych”, które zajmą honorowe miejsce w kuchni. Postarajmy się ładnie pociąć warzywa, by kawałki były nieposzarpane i nie rozpadały się. A teraz najważniejsza rzecz: układając warzywa w słoikach, musimy dbać o ładne, estetyczne i kolorowe kompozycje. Dobierajmy warzywa tak, by już samą kolorystyką wzbudzały apetyt u patrzącej na nie osoby. Warto jest pooglądać ładne zdjęcia przetworów w Internecie. Być może jakaś kompozycja  da nam natchnienie, a może nawet wypróbujemy przepis, którego nigdy wcześniej nie robiliśmy?

Słoiki, nakrętki, naklejki

Poza samymi warzywami nie mniej ważne jest ich „opakowanie”. Do zamarynowania „pokazowych” przetworów nie będzie się nadawał stary słoik po ogórkach, na którym są jeszcze resztki naklejki firmowej. Warto sprawdzić, czy jakaś huta szkła nie może na dostarczyć ładnych, nowych słoików o ciekawych wzorach. Będą się one prezentowały na półkach o wiele lepiej. Pozłacane, standardowe nakrętki warto jest schować pod ozdobnym materiałem, i przewiązać je ładną wstążką. Aby nie oklejać słoika, do wstążki można przymocować karteczkę z informacja o tym, kiedy zamarynowaliśmy dany słoik i co dokładnie się w nim znajduje. Jeśli jednak wolimy tradycyjne naklejki, wato wybrać naprawdę ładne, które będą pasowały do materiału i wstążki na nakrętce. Tak przyrządzone przetwory możemy śmiało postawić na honorowym miejscu w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *