słoik

„Tylko” słoik?

Słoiki spożywcze kojarzą się głównie z praktycznym przechowywaniem żywności. Używamy ich sami, przygotowując przetwory latem i na jesieni, a także kupujemy w nich już gotowe produkty. Wydawać by się mogło, że to wszystko, co można powiedzieć o zastosowaniu słoików. Jednak poza funkcjami praktycznymi, mogą one jeszcze pełnić funkcje… ozdobne!

Dekoracja kuchni

Zwykłe słoiki z przetworami zazwyczaj chowamy głęboko w szafkach i zapominamy o nich, dopóki nie będziemy chcieli ich użyć. Jednak najnowsze trendy w aranżacji kuchni wręcz nakazują chwalenie się własnoręcznie wykonanymi przetworami, by promować przygotowywanie posiłków w domu i ograniczyć ilość spożywanej „sztucznej” żywności. Dlatego coraz więcej nowoczesnych gospodyń domowych z przetworów robi prawdziwe, małe dzieła sztuki, które stoją na kuchennym blacie i zachwycają gości. Do tego celu wystarczy zamówić ładne słoiki spożywcze i wykazać się odrobiną inwencji. Przede wszystkim już wkładając do słoika grzyby czy warzywa warto układać je chociażby kolorami, aby kompozycja była mila dla oka. Zakrętkę warto ozdobić, tak jak kiedyś robiły to nasze babcie. Nie musimy do tego celu dziergać ozdobnych serwetek, ale warto zamówić chociażby kolorowe kawałki materiałów i ładne wstążeczki lub sznurki. Część pań na słoiki nakleja również ozdobne naklejki z opisem zawartości lub datą przygotowania przetworu. Tak przygotowana żywność może być nawet drobnym prezentem dla bliskich przyjaciół.

Lampiony

Łady słoik, gdy go opróżnimy, nie musi trafiać do piwnicy albo na strych. Wystarczy go umyć, udekorować, i możemy z niego stworzyć piękny, ozdobny lampion. To, jaki będzie miał styl, pozostaje tylko kwestią naszej wyobraźni. Świeczkę można po prostu przykleić do dna słoika, lub wsypać do niego coś, w co się ją wbije. Ściany lampionu można pomalować farbami do szkła, lub przykleić do nich suszone owoce czy ozdobne gałązki. Jeśli posiadamy w domy kolorowe serwetki papierowe, lampion ze słoika możemy przygotować metodą decoupage. Część pań słoik ubiera w ażurową osłonkę, zrobioną na szydełku. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *