znicz

Jak wybrać odpowiedni znicz?

Wybór odpowiednich zniczy na grób bliskiej osoby nie jest łatwym zadaniem. W sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli, od tanich – plastikowych, po bardzo szczegółowo dopracowane znicze szklane. Czym kierować się przy zakupie zniczy?

Szacunek dla zmarłego

Zapalenie znicza na grobie jest symbolem naszej pamięci o zmarłym. Dlatego też wybierając znicz powinniśmy mieć na względzie to, jaką osobą był. Gdy chcemy zapalić znicz dla osoby starszej, powinniśmy raczej wybrać coś bardzo stonowanego i dostojnego. Dobrym wyborem będą znicze szklane, ale niezbyt ozdobne. Jeśli zmarły był osobą wierzącą na zniczu powinien znaleźć się symbol krzyża. Jeśli z kolei wybieramy znicz dla osoby młodszej, nie musi on być tak bardzo poważny. Na rynku dostępnych jest wiele zniczy, nieco „lżejszych”. Przykładem mogą być znicze szklane iryzowane. Mienią się one delikatnie wszystkimi kolorami tęczy. Nie są one bynajmniej kiczowate ani wulgarne. Tego typu znicze są również dobrym pomysłem na grób kobiety. Wśród zniczy iryzowanych również można znaleźć różne modele, z różnymi tłoczeniami.

Jakość znicza

Kupując znicze powinniśmy dobrze zastanowić się nad ich jakością. Te plastikowe, sprzedawane pod koniec października w supermarketach są najtańsze, jednak nie wyglądają najlepiej i są jednorazowe. Jeśli zależy nam na czymś naprawdę eleganckim i cieszącym oko, powinniśmy raczej skupić się na zniczach szklanych. Również w tym przypadku dobrze jest przyjrzeć się jakości znicza. Cienkie szkło jest bardziej podatne potłuczenie, dlatego lepiej jest wybrać znicz zrobiony w dobrej hucie, który posłuży przez wiele lat. Pamiętajmy, że o znicze należy dbać. Raz na jakiś czas szkło trzeba zabrać do domu i solidnie wyczyścić  – od wewnątrz z zadymienia, a od zewnątrz z brudu i błota. Dobrej jakości znicz to również gwarancja, że światełko będzie paliło się na grobie długo i jasno. Szklane znicze są ciężkie, nie musimy też więc martwić się, że spadną na ziemię  przy większym wietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *